Пандуси в Новодністровську – справжні випробування для людей з особливими потребами

Цього тижня ми вирішили висвітлити проблему, яка існує чи не в кожному населеному пункті нашої країни. Йдеться про пандуси. Пандус відіграє важливу роль при пересуванні, бо є життєво важливою конструкцією для людей з обмеженою можливістю.

Як всім відомо, людям з обмеженими можливостями потрібні спеціальні пристосування, щоб вільно переміщатися. Таким чином, пандус – це один з основних способів для даної групи населення отримати доступ до адміністративних, лікувальних та навчальних закладів, а також – магазинів, кафе, театрів, інших громадських будівель та просто у свій будинок. Така спеціальна конструкція представляє собою площину під нахилом (настил або спуск), що повинна сполучати дві горизонтальні поверхні, що знаходяться на різних рівнях (вище та нижче). Пандуси призначені для спускання/підйому інвалідних/дитячих колясок. Отже, заручниками в таких ситуаціях стають і матусі з дитячими візочками.

Тепер перейдемо до законодавчих норм.

Основним документом, що регулює основи соціального захисту інвалідів та гарантує створення необхідних умов для забезпечення можливості вести повноцінний спосіб життя, враховуючи індивідуальні потреби та інтереси – є Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”. Безпосередньо розділом 5 зазначеного абзацом вище Закону, встановлені основні положення відносно створення безбарєрного архітектурного середовища для безперешкодного доступу інвалідів до об’єктів соціальної інфраструктури. З метою вільного пересування у населених пунктах, органи державної влади, підприємства (об’єднання), установи й організації (незалежно від форм власності і господарювання) в обов’язковому порядку повинні створити умови для безперешкодного доступу інвалідів до жилих, громадських і виробничих будинків, споруд, громадського транспорту. Така норма передбачена статтею 26 зазначеного вище ЗаконуТакож, постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 р. N 863 затверджена Програма забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення. За останньою, створена необхідна нормативно-методична база відносно проектування і будівництва житлових будинків, громадських будівель та споруд, планування і забудови сільських і міських поселень, що регламентує вимоги безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до цих об’єктів, дотримання яких є обов’язковим при проектуванні, будівництві містобудівних об’єктів та в умовах їх експлуатації. Тому на законодавчому рівні визначено, що планування і забудова населених пунктів, формування житлових районів, розробка проектних рішень, будівництво і реконструкція будинків, споруд та їх комплексів БЕЗ пристосування для використання інвалідами не допускаються. В свою чергу, статтею 25 Закону України “Про основи містобудування” та статтею 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” визначено, що особи і підприємства, які НЕ дотримуються державних стандартів, норм і правил при проектуванні і будівництві, а також при прийнятті в експлуатацію об’єктів, зведених із порушенням законодавства, несуть відповідальність за порушення місто­будівного законодавства, державних стандартів, норм і правил. Таким чином, об’єкти соціальної інфраструктури, на яких заходи щодо безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями перед­бачені проектною документацією та не реалізовані в процесі будівництва, в експлуатацію просто не приймаються.

У Новодністровську є чимало людей з обмеженими можливостями. Ось  і Вікторія Кос, мама трьох діток, одна з яких, донечка Марійка має діагноз ДЦП, вже втомилася з дня у день стикатися з постійними незручностями.

Такою важкою і складною щодня розпочинається дорога Марійки до школи.

Пандуси ніби і встановлені біля будівель (лікарня, школа, адмінбудівлі, магазини), але питання яким чином вони перевіряються чи відповідають вони будівельним нормам, залишається без відповіді. На деякі із них просто неможливо забратися.

Сама Марійка і її мама дуже сподіваються, що їх почують і звернуть увагу на те, в якому стані пандуси у Новодністровську. Адже для людей в інвалідних візках – це необхідний об’єкт в звичайному житті. Пані Вікторія зверталася у листі до міського голови Анатолія Болдашева (адже на робочому місці його застати практично неможливо) з проханням встановити на території Новодністровської гімназії пандус, який буде відповідати усім будівельним нормам ще 26 вересня. До сьогодні вона відповіді не отримала. Дуже сподіваємося, що, можливо, таким чином вдасться пришвидшити процес.

Проте останнім часом Вікторії дають такі  поради: «Те що, ви висвітлюєте проблеми, це лише 10 % від проробленої роботи. Потрібно ще запропонувати шлях їх вирішення та вирішити. Якщо не відбувається другого і третього пунктів, то краще мовчіть».

І от я після таких порад задумалася, що, звичайно, багатьом зручніше і вигідніше, коли проблеми  простих українців (новодністровців) просто замовчуються. Роками всі те і роблять, що  мовчать. От і маємо проблему на проблемі. Робимо все для «галочки». Люди просто задихаються від безвиході. Звертаючись у органи місцевого самоврядування та інші різного роду інстанції (дивлячись, яка проблема) їм в більшості випадків надають письмову відповідь і на цьому все. Хочеться нагадати чиновникам різних рангів, що народ України терплячий, та рано чи пізно терпець вривається.

Маючи зухвалість нараховувати собі космічні заробітні плати, деребанити «між своїми» все на своєму шляху, залишіть все-таки місце для людяності  в своїй продажній душі. Зрозуміло, що гроші затьмарили вам не лише очі, ви стали й гірше чути, щоправда говорите ви достатньо непогано. Та найголовніше – ваші серця стали холодними і кам’яними. Рано чи пізно кожен із нас може стати беззахисним. Тож поки маєте можливість залишатися людьми (а вона є завжди) – будьте ними.

P.S. #Немовчипропроблеми

Оля Кучурка