Новодністровське бюро правової допомоги: про правові наслідки цивільного шлюбу

У сучасному суспільстві дедалі частіше молоді люди починають своє спільне життя без офіційної реєстрації шлюбу, але при цьому мають повноцінні подружні стосунки, народжуючи дітей, купуючи  житло, транспортні засоби та інше майно. Пропонуємо розібратись із тим, що таке «цивільний шлюб» і які права та обов’язки він породжує для чоловіка та жінки, які обрали цей спосіб сімейних відносин.

Кількість таких родин, що спільно проживають і не оформлюють офіційно своїх відносин, в Україні достатньо велика. Причини таких відносин у кожного свої, це їхнє право. Разом із цим розгалужується спектр правових питань щодо прав та обов’язків суб’єктів таких родинних відносин, зокрема – які правові наслідки такого спільного проживання без державної реєстрації шлюбу, чи розповсюджуються на такі родини норми цивільного законодавства, що регулюють офіційні шлюби?

ПРАВОВИЙ СТАТУС «ЦИВІЛЬНОГО ПОДРУЖЖЯ»

Насамперед треба сказати, що визначення поняття «цивільний шлюб» у законодавстві відсутнє. Натомість у нормативно-правових актах та судовій практиці нерідко зустрічається термін: «фактичні шлюбні відносини» або «фактичний шлюб». Однак більшість все ж дотримується думки, що найбільш прийнятним терміном, який характеризує вищезазначений вид відносин чоловіка та жінки, є термін «цивільний шлюб», адже в розумінні загальних правових норм це – проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без офіційної реєстрації шлюбу. У це поняття входить спільне проживання, побут та ведення домашнього господарства, основані на почуттях любові, взаємоповаги із бажанням створити сім’ю. При цьому такі сімейні відносини офіційно не зареєстровані.

Закоханим слід пам’ятати про те, що майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Щодо правового статусу «цивільного подружжя» хотілося б наголосити на тому, що, незважаючи на намагання законодавця прирівняти цивільний шлюб до офіційно зареєстрованого, на практиці виникає безліч спірних питань, на які на законодавчому рівні немає конкретних відповідей. Саме тому відсутність чіткої системи правового регулювання цивільного шлюбу породжує невизначеність та неоднозначність підходу судів до вирішення спорів, які виникають після його припинення.

ПОДІЛ МАЙНА В РАМКАХ ЦИВІЛЬНОГО ШЛЮБУ

У питаннях поділу майна такі сім’ї менш захищені, ніж ті подружжя, які офіційно зареєстрували шлюб, оскільки практичного механізму поділу такого майна законодавством на сьогоднішній день не передбачено.

Особливо проблема поділу майна виникає тоді, коли право власності на таке майно було оформлено лише на одного з подружжя. Законодавством не передбачено надання згоди когось одного із цивільного подружжя на укладання договору, наприклад купівлі-продажу квартири чи автомобіля. Так один із цивільного подружжя не застрахований від відчуження майна законним власником без отримання згоди іншого.

Якщо перед чоловіком та жінкою постає питання поділу майна, що було набуте ними під час проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, вони мають право поділити його в добровільному порядку шляхом укладання нотаріально посвідченого договору та визначення частки майна, що належатиме кожному з них. У разі недосягнення згоди шляхом перемов, залишається єдиний шлях – судовий.

ОСОБЛИВОСТІ СУДОВОГО ЗАХИСТУ ПРАВА ПОДРУЖЖЯ У ЦИВІЛЬНОМУ ШЛЮБІ

Позиція суддів щодо цих питань зводиться до того, що сам лише факт перебування у фактичних шлюбних відносинах без установлення участі сторін у спільному набутті майна не є підставою для визнання за ними права спільної сумісної власності на нього. У такому випадку зацікавленій особі доведеться подавати до суду позовну заяву про встановлення факту проживання однією сім’єю та визнання права власності на частку у спільній сумісній власності. Необхідно буде довести факт проживання однією сім’єю та те, що майно, яке підлягає поділу, належить подружжю на правах спільної сумісної власності. При цьому важливо встановити час, з якого особи почали фактично проживати однією сім’єю, що зробити досить проблематично. Основними доказами для встановлення факту проживання однією сім’єю слугують показання свідків. Проте, не зайвим для цього також буде надання суду інших доказів: фотокарток, відеозаписів, з яких вбачається спільне проживання, ведення побуту, проводження дозвілля, відпочинку тощо. У разі наявності спільних дітей, свідоцтво про народження буде вагомим доказом для встановлення факту проживання однією сім’єю. Якщо особи були разом зареєстровані у квартирі чи будинку, що підлягає поділу, доказом також буде слугувати реєстраційний запис у паспорті. Важливо не просто довести факт спільного проживання та набуття спірного майно, а й те, що особа, яка прагне визнати право власності на таке майно, зробила грошовий вклад у його придбання. У такому випадку квитанції та чеки будуть слугувати доказами у справі.

Водночас, коли жінка або чоловік хоче довести суду, що спірне майно було придбане не за спільні кошти, а за її власні, додатково необхідно подати до суду докази недостатності у другого з цивільного подружжя фінансової спроможності для його придбання.

Проблемою буде й те, що після смерті одного з цивільного подружжя, другий за умови відсутності заповіту має досить примарні шанси успадкувати майно, спільно набуте за період проживання в цивільному шлюбі. Відповідно до положень Цивільного кодексу, до першої черги спадкування за законом належать виключно діти, один із подружжя та батьки. При цьому має значення час проживання разом зі спадкодавцем такої особи – він має становити не менше п’яти років. Для того, щоб довести своє право на частину спадщини, а саме на майно, що спільно набуто за час цивільного шлюбу, знову ж таки необхідно звертатися до суду.

КОРИСНІ ПОРАДИ

Виходом із таких ситуацій може бути врегулювання проблеми із поділом майна в договірному порядкує. Якщо це договір купівлі-продажу, необхідно вказати двох покупців, та відповідно, придбане майно оформити у спільну часткову власність із зазначенням розміру часток кожного з покупців такого майна. Крім того, особи, що проживають без зареєстрованих шлюбних відносин, мають право укласти угоду про володіння, користування та розпорядження майном, що знаходиться в їх спільній власності, в якій визначити порядок його користування та поділ в майбутньому.

Варто звернути увагу на те, що укладати шлюбний контракт має право тільки законне подружжя, інакше він може бути визнаним недійсним.

Коли пара закоханих прагне створити сім’ю, нехай навіть без штампу в паспорті, вони рідко замислюються про наслідки, якщо кохання згасне та доведеться розлучитися.

Не узаконюючи свої сімейні відносини, цивільне подружжя після розлучення ризикує не мати всього спектру цивільних прав та обов’язків, на відміну від офіційно зареєстрованого. Адже держава, хоч i урівнюючи права чоловіка та жінки, проживаючих в офіційному та в цивільному шлюбі, все ж стоїть на боці офіційно зареєстрованого шлюбу, гарантуючи більше прав та стабільність відносин.

Як оберігати своє кохання, кожен обирає сам.

Напередодні Дня закоханих хочемо побажати всім любові та натхнення, хай щастя не проходить повз і День Святого Валентина триває цілий рік!

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ. НОВОДНІСТРОВСЬКЕ бюро правової допомоги.

Адреса: м. Новодністровськ, м-н «Юність», буд. 1 «Г».

Режим роботи: понеділок–четвер: з 800до1700, п’ятниця: 800–1545.

Вихідні дні: субота, неділя.

Контактний телефон: (03741) 3-15-70.

Електронна адреса: novodnistrovske@legalaid.cv.ua

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних в межах України безкоштовні та приймаються цілодобово).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *